top of page

 Projekt przedstawia propozycję modernizacji wnętrz Ośrodka dla Osób Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie jako ofertę inwestorską, która mogłaby w przyszłości stanowić kompletną propozycję koncepcyjno-wykonawczą, umożliwiającą jej realizację. Obiekt znajduje się przy ulicy Tynieckiej 6 nad południowym brzegiem Wisły niedaleko rynku Dębnickim w Krakowie.

W oparciu o obowiązujące standardy projektowania oraz zalecenia i przepisy Polskiego Związku Niewidomych, wypracowałam schemat informacji wizualnej, dotykowej i dźwiękowej wnętrz ośrodka. Specyfika danego projektu pozwala rozpatrywać estetykę wychodząc poza aspekty wizualne. Mówimy w tym przypadku o estetyce taktylności, słuchu i wyobraźni.

Charakterystycznym detalem w wykończeniu ścian są wbudowane okrągłe wnęki. Są to wytapicerowane siedziska - kryjówki, jako element gry - miejsce odpowiadające potrzebom bycia niewidzialnym.

Panele ścienne w hallach mają też dodatkową funkcję w postaci mocowań magnesowych, co pozwala użytkownikom samodzielnie umieszczać na nich specjalne elementy oparć do puf.

Posługiwanie się zewnętrznym językiem form i nawierzchni we wnętrzu ma na celu uproszczenie i czytelność przestrzeni dla osób niewidomych. Dopełnieniem tego schematu mogą się stać przegrody pionowe przestrzeni ośrodka, takie jak powierzchnie ścian i wszystkie elementy stanowiące ich integralną całość. Ubogacone w informatywność tekstualną oraz akustyczną, stają się skutecznymi narzędziami w tworzeniu wnętrz dla wymagających i zróżnicowanych w swoich potrzebach odbiorców.

Od pierwszego postawionego kroku wnętrze brzmi, pachnie, wabi dotykami - czyli informuje i ingeruje nasze zmysły do poznania przestrzeni. Wtedy niewidomy odbiera tę przestrzeń jako wnętrze ujawnione mu, przyjazne i przyjemne.

To buduje pewien etap nawiązania znajomości niewidomego z wnętrzem - poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

W procesie oswajania się we wnętrzu ważną rolę grają przyzwyczajenia. Wykorzystuję je świadomie w działaniu projektowym, aby ułatwić wychowankom orientację w przestrzeni. Natomiast niezwykle ważnym jest, aby wprowadzane
zmiany w oswojonej już przestrzeni następowały stopniowo.

bottom of page